بررسی رشته علوم سیاسی در بهترین شرکت خرید مدرک دانشگاهی:

نگاه اجمالی

درکی که مردم از سیاست و مساپل سیاسی دارند با با مفاهیمی که در رشته‌ی علوم سیاسی مطرح می‌شود، کمی متفاوت است. متاسفانه دانشجویانی هم که وارد این عرصه می‌شوند شناخت کافی را ندارند وبه همین دلیل ممکن است بعد از مدتی علاقه‌ی خود را هم از دست بدهند. موفقیت در این حوزه بستگی زیادی به استعداد وعلاقه‌ی فرد دارد پس با درک کامل از علایق، توانائیها وپشتکارخود وارد رشته‌ی علوم سیاسی شوید.افراد بعد از فارغ التحجصیلی لزوما یک سیاستمدار نمی‌شوند بلکه یک سیاست شناس و تحلیلگر خواهند شد.خرید مدرک از بهترین شرکت خرید مدرک دانشگاهی.

تعریف رشته‌ی علوم سیاسی

علوم سیاسی که گاهی سیاست شناسی هم نامیده می2شود یک علم اجتماعی است که با روشهای حکمرانی، تجزیه و تحلیل رفتار‌ها – فعالیتها و افکار سیاسی، همچنین بخشهایی از قانون اساسی مربوط به رفتار سیاسی سروکار دارد. استفاده از تجارب و دستاورد‌های بشر که در طول تاریخ در عرصه اجتماع به دست آورده است این رشته را سرشار ازیکسری نظریه‌ها و تئوریها می‌کند. درکل رشته‌ی علوم سیاسی فرصتی برای واکاوی  نظریات و اندیشه‌های سیاسی و دانستن کارکرد آنها در جامعه است. با توجه به تجربه‌های تاریخی و دستاوردهایی که در زمان گذشته به دست آمده‌اند، نظریه‌ها، مدل‌ها، الگوها و راهکارهایی را برای حل مشکلات در زمان حال ارائه می‌کند. علاوه بر این می‌تواند مسیر راه در زمان آینده را نیز تا حدودی ترسیم کند. درواقع  تمام نکات آموزشی این رشته بستگی مستقیمی با سیاست و مسایل سیاسی دارد.خرید مدرک از بهترین شرکت خرید مدرک دانشگاهی.

تاریخچه‌ی علوم سیاسی ایران

 پیشینه‌ی رشته علوم سیاسی ایران به 110 سال قبل درزمان حکومت مظفرالدین شاه قاجار بازمی‌گردد. در سال 1287 خورشیدی به همت مشیرالدوله یا میرزا حسن خان مشیرالملک اولین مدرسه‌‌ی علوم سیاسی افتتاح شد. حدودا 26 سال بعد یعنی در سال 1313 شمسی و در زمان شاهنشاهی پهلوی این مدرسه با سایر مراکز آموزشی که در آنها حقوق و تجارت تدریس می‌شد.

ترکیب گشت و باعث شکل‌گیری دانشکده‌ی حقوق و علوم سیاسی و اقتصادی در دانشگاه تهران شد. و33 سال بعد در سال  1346شمسی ، دانشکده‌ی اقتصاد از دانشکده‌ی حقوق و علوم سیاسی جدا و کاملا مستقل به کارش ادامه داد. هدف اصلی از تاسیس رشته علوم سیاسی جذب مجذوبان سیاست و امور سیاسی است تا بتوانند مناسبات قدرت را تجزیه و تحلیل و پیچ و خم‌های رایج آن را به خوبی شناسایی کنند. هدف دیگرتشخیص دادن نيروهاي سياسی و روابطشان با یکدیگراست در چارچوب سرزمین و حکومت و دولتی که در آن فعالیت می‌کنند. به همین خاطردانشجویان این رشته‌ی دانشگاهی باید از قدرت تجزیه و تحلیل بالایی برای کاوش مسایل مختلف بهره‌مند باشند که فقط به مدد داشتن اطلاعات عمومی بالا و انجام مطالعات غیر درسی فراوان میسر می‌گردد.

گرایشات علوم سیاسی

در مقطع کارشناسی این علم گرایش‌های گوناگونی دارد. از جمله مهم‌ترین آنها مواردی است که در زیرتوضیح مختصری در مورد هریک بیان می‌شود.

  1. مطالعات منطقه‌ای : از نظر موقعیت ژئوپولیتیک در حوزه‌ی مناطق گوناگون روابط سیاسی کشورهای مختلف جهان با یکدیگر مورد واکاوی قرار می‌گیرد و دانشجویان با مناطق مختلف جهان و تقسیم‌بندی‌های سیاسی آنها و نقش هریک از این مناطق در معادلات جهانی آشنا می‌شوند.شاخه‌ی مطالعات منطقه‌ای شرایطی را رقم می‌زند تا افرادی که مصمم هستند در آینه یک دیپلمات شوند دانش مورد نیاز را در زمینه‌ی تجزیه و تحلیل سریع و دقیق تحولات منطقه‌ای و همچنین اثرات و نتایج آن در معادلات جهانی کسب نمایند. گرایش مطالعات منطقه ای خود شامل چندین زیرمجموعه می‌شود که در مقطع کارشناسی ارشد باید یکی از این زیرمجموعه‌ها انتخاب شود : مطالعات ایران، خلیج فارس، منطقه‌ی خاور میانه، منطقه‌ی خاور دور، دریای خزر، آسیای مرکزی، جنوب آسیا، جنوب شرقی آسیا، اروپا، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و اوراسیا
  2. روابط بین الملل : قدمت این گرایش به بعد از پایان جنگ جهانی اول باز می‌گردد. در آن مقطع از زمان این نیاز پدید آمد که باید رفتار کشورها و دولت‌ها در سطح جهان و همچنین مناسبات بین‌المللی آنها به طورخاص بررسی و تحلیل شود و به صورت ریشه‌ای و عمیق الگوهای مختلف مربوط به آن رفتار کشف گردد. در مدت زمان کوتاهی در مراکز آموزشی کشور ما هم گنجانده شد. بعد ازجنگ جهانی دوم بسار بیشتر از قبل در کانون توجه شد و به دلیل احساس نیاز روند توسعه و تکامل این گرایش سرعت بالایی به خود گرفت.
  3. علوم سیاسی : هدف اصلی بررسی اندیشه‌ها و نظریه‌های سیاسی و نوع کارکرد آنها در جامعه می‌باشد. در حقیقت ابزارها و نظریاتی را ارائه می‌دهد که به واسطه‌ی آن مشکلات فعلی جامعه با توجه به تجربیات کسب شده در گذشته مرتفع می‌شود. و همچنین برنامه‌هایی جهت ترسیم مسیر حرکت آینده‌ی جامعه تدوین می‌گردد. هرچند بیش از هر چیز پدیده‌های سیاسی مانند نوع و شکل حکومت و شیوه‌ی اداره‌ی کشور موضوع این برنامه‌ها هست. افزون براین مسئله چگونگی تعامل با کشورهای خارجی با بهترین روش از موضوعات مهم گرایش علوم سیاسی است.
  4. اندیشه سیاسی :  تشریح و توضیح مبانی فقهی در این گرایش حائز اهمیت فراوان است. ارتباط مذهب با سیاست را بیان می‌کند مثل وقایع زمان مشروطه و نقش فقیهان در سیاست آن زمان. در واقع عمده‌ی تمرکز مباحث بر فقه سیاسی و مبانی آن استوار است.
  5. دیپلماسی و روابط بین الملل : در نگاه اولیه به روابط بین‌الملل شبیه است ولیکن تفاوت‌های موجود میان آنها  قابل انکار نیست. محور اصلی این گرایش تشریح مفاهیم دیپلماسی و روابط دیپلماتیک می‌باشد. زیرا دیپلماسی مهم‌ترین ابزار ارتباطی بوده که جهت برقراری رابطه‌ی کشورها با یکدیگر به کار گرفته می‌شود و مفهوم روابط بین‌الملل ارجحیت دارد.

توانایی‌های مورد نیاز

بازار کار رشته‌ی علوم سیاسی ایران

فارغ التحصیلان این رشته می توانند جذبروابط عمومی سازمان‌هایی که نوع فعالیت‌هایشان ارتباط مستقیم با سیاست دارد؛ مثل روابط عمومی وزارت‌خانه‌ها یا نهادهایی مانند مجلس یا شوراهای استانی شوند یا مسئول روابط عمومی در سازمان‌هایی نظیر صدا و سیما و حوزه‌هایی نظیر مطبوعات باشند. دانش‌آموختگانی که در گرایش‌هایی مانند مطالعات منطقه‌ای، روابط بین‌الملل و دیپلماسی و روابط بین‌الملل تحصیل نمایند از شانس بیشتری برای جذب در سازمان‌های جهانی برخوردار خواهند شد و ناگفته نماند جهت کار در این نهادها باید کامل بر زبان‌های خارجی به خصوص زبان انگلیسی تسلط داشته باشند.

خرید مدرک از بهترین شرکت خرید مدرک دانشگاهی.

سخن پایانی : افق کاریابی در رشته‌ی علوم سیاسی ایران

رشته‌ی علوم سیاسی قدمتی به درازای تاریخ تمدن بشر دارد اما متاسفانه جایگاه آن در کشور ما چندان مشخص نیست و در نتیجه وضعیت استخدام دانش‌آموختگان این رشته با دشواری و محدودیت‌هایی مواجه است. در واقع تمام مواردی که گفته شد تنها بر روی کاغذ مفهوم می‌یابند. این موضوع حتی در رابطه با دانشجویان مقاطع بالای تحصیلی این رشته نیز صادق است. پس اگر قصد اصلی‌تان ازانتخاب رشته‌ی تحصیلی علوم سیاسی تنها ورود به بازار کار بهتر است  با شرایط موجودافق روشنی درمقابلتان وجود ندارد اما اگر به دلیل علاقه‌ی وافر خود تحصیل در علوم سیاسی را برگزیده‌اید؛ آرزوی ما موفقیت شماست.

خرید مدرک از بهترین شرکت خرید مدرک دانشگاهی.

Leave a Reply

Your email address will not be published.